Podrška detetu koje se bavi sportom – šta to znači?
Koja je uloga roditelja u stvaranju zdravog odnosa deteta prema sportu? Uz primere iz prakse, priručnik prati dete od prvog dana do „vrata“ profesionalnog sporta.
Autor | |
---|---|
Broj strana |
61 |
Jezik |
srpski |
Uzrast/publika |
roditelji |
Žanr |
priručnik |
Dizajn |
Nevena Dimitrijević Milanov |
Ilustracija |
Marta Kojadinović |
749 RSD
Kada naši geni i vaspitni stil imaju priliku da uđu u trku bilo koje vrste, važno je da budemo svesni sebe.
Dete u sportu je izazov za roditelja. Veći nego što smo od sebe očekivali. Ovaj izazov zahteva pažnju, posvećenost i razumevanje. Za zdravlje i sreću cele porodice, kao i za eventualni uspeh deteta lakše i bezbednije je biti spreman, osvešćen i prepoznati svoju poziciju u ovoj divnoj, ali zahtevnoj igri. Da bismo podstakli razvoj pozitivnog odnosa deteta prema sportu, važno je da i sami imamo ispravan stav prema fizičkoj aktivnosti i sportskim vrednostima. Ukoliko mi kao roditelji imamo zdrav odnos prema sportu, lako ćemo preneti te vrednosti na naše dete.
Ovaj priručnik je osmišljen da vas pripremi za tu ključnu ulogu. Odvojite dva sata svog vremena da ga pročitate, jer će vam se višestruko isplatiti. U svetu sporta često se čuje izreka: „Nanosi više štete nego koristi,“ a mi vam savetujemo da ne čekate da shvatite zašto, već da osigurate da sport i treninzi vašem detetu donesu samo najbolje.
Recenzije
Samo prijavljeni korisnici koji su kupili ovaj proizvod mogu ostaviti komentar.
Bojan Vagić –
Ovaj priručnik za roditelje otvara brojna pitanja o kojima bi trebalo, ali se ne priča dovoljno. Roditeljska očekivanja i “takmičarski” pristup trenera, deci često donose više štete nego koristi. Iako nisu zlonamerna, nego baš naprotiv, inspirisana su željom da dete bude uspešno u sportu. Upravo na to pitanje uspeha ovaj ebook daje potpuno drugačiji osvrt podsećajući nas da je dete dete i daje jasne parametre kako se taj uspeh meri. Mislim da ovaj priručnik može pomoći roditeljima da nauče kako treba da se postave prema sportu i na šta treba da obrate pažnju. Sa druge strane, preporučio bih ga i trenerima jer im može osvestiti ciljeve sporta (posebno u ranom uzrastu) i pomoći da unaprede, pre svega, svoj pedagoški pristup.
Bojan Vagić,
master profesor sporta i fizičkog vaspitanja
Nataša Grbović –
Da dete od trenutka kad prohoda krene na sport danas se podrazumeva, ali se o motivima i ciljevima sporta u ranom uzrastu ne zna mnogo. Ovaj ebook predstavlja sjajan pedagoški osvrt na ulogu sporta u razvoju deteta. Napisan je u formi vodiča za roditelje, te daje odgovor na pitanja koji sport je najbolji za dete, šta da radite ako dete ne želi da trenira, kako da procenite kakav je trener koji radi sa decom, itd. Kroz praktične primere, interaktivne zadatke i pedagoške savete, ovaj priručnik pomaže čitaocu da odgovori na pitanje KAKO da podrži svoje dete u sportu, a da pritom ne pređe granicu između podržavanja i forsiranja.
Nataša Grbović,
master pedagogije
Snežana Vujanović –
Čitajući „Podrška detetu koje se bavi sportom“ shvatila sam da je ovakav tekst potreban svakom roditelju koji se iz najboljih namera, ponekad, izgubi u lavirintima očekivanja, želja, ciljeva i diktata trendova koje ovo moderno društvo postavlja kao imperative srećnog deteta, a samim tim i uspešnog roditelja. Snežana Golić, u skladu sa njenim pogledom na život, jasno, direktino, bez rukavica i flertovanja sa populuzmom, postavlja pitanja i daje sugestije šta je važno, zaista važno da bi odoleli svim izazovima na koje ćete na tom putu naići. Ovaj tekst je, istovremeno, podrška i putokaz. Dragi roditelji, mislite o tome.
Snežana Vujanović,
sportski psiholog
Vuk Stevanović –
Kao čovek koji živi od sporta i ima preko deset godina profesionalnog igranja u inostranstvu, želim da podignem svest o idealizovanju samog. Svako od nas se suočava sa sličnim iskušenjima i problemima u životu sa kojima se bori. Često, zbog svog ekstremizma i neospornog egoizma koji je doveo do toga da postanemo profesionalni sportisti i odvojio najbolje od prosečnih, problemi koje stvaramo i iskušenja na koje padamo često su dublje prirode i praktično nerešivi. Ako je naša igra savršena na terenu, to ne znači da smo mi savršeni po naš život i okolini. Ova knjiga podize svest o tome i zato je rado preporucujem svima.
Vuk Stevanović
profesionalni rukometaš i trener